Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Travmatoloji

Travmatoloji

Ortopedik cerrahi, ülkemizde yalnızca ortopedi olarak anılmaktadır ancak sadece bu ismi kullanmak yanlış olur çünkü tamamıyla cerrahi üzerine kurulu bir bilim dalı olarak dikkat çekmektedir. Tıbbi olarak ilgilendiği genel bozukluklar ise kas ve iskelet sistemi üzerine gelişebilecek sorunlardır. Yani ekstremiteler olarak adlandırdığımız vücutta bulunan bütün kas, kemik, ligament, omurga, kafatası ve tırnakların ucuna kadar temel ilgi alanı bulunmaktadır. Ayrıca damarlar ve sinirlere ait bozuklukları incelemekte bu alanın görevleri içerisinde sayılabilir. Damar ve sinire bağlı hastalıklar öncelikli olarak ortopedi dalını ilgilendirmese de, bu dokulara bağlı olarak gelişecek bozukluklar kas ve kemiklerde ağrı yarattığı için ortopedi uzmanlarının sık sık ilgilendiği ve bilgili olmak zorunda kaldığı durumlardan birisidir. Travmatoloji de ortopedi ile iç içe düşünülecek bilim dallarından birisidir.

Travmatoloji Tedavileri

Travmatoloji, Fransızca kökenli bir kelime olup Türkçe anlamı ‘’ sarsıntı bilimi ‘’ olarak belirlenmiştir. Travmatoloji günümüzde oldukça geniş alanlara yayılmış ve daha önce bahsettiğimiz gibi ortopedi ile iç içe anılan bir bilim dalıdır. Yani her ortopedi uzmanının temel düzeyde bir travmatoloji bilgisi ve donanımı olmak zorundadır. Sonuçta ortopedi kemik ve kas sistemi üzerinde oluşan hasarları incelemektedir ve bu hasarlara genel olarak travma adı verilmektedir. İskelet kemik sistemi üzerine ilgilenen bir dal olduğu için eklemler de travmatoloji ilgi alanına direk olarak dâhil olmaktadır ve bunlara bağlı olarak eklem tedavisi ve protez uygulamaları da bu bilim dalının içerisinde bulunur.

Travmatoloji, hem sahip olduğu temel konum hem de ilgilendiği alan sayısının fazla olması itibariyle hastanelerde en çok ziyaret edilen bölümlerin başında gelir. Genellikle ikinci plana atılamayacak sorunlarla ilgilenen travmatoloji, hastalarının şikâyetlerini bir an önce gidermeye çalışır çünkü kemik ve kas sistemi üzerindeki lezyonlar insan hayatını aşırı olumsuz şekilde etkiler hatta günlük yaşantıyı durdurabilecek kadar büyük etkilere sahip olabilir.