Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Spor Yaralanmaları

Spor Yaralanmaları

Spor yaralanmaları genel olarak spor yaparken başımıza gelebilecek bütün yaralanma ve incinmelere verilen isimdir. Bu tarz yaralanmaların oluşabilmesi içinse sanılanın aksine sadece spor vaziyetinde olunması gerekmez. Yani günlük işlerimizi yaparken de spor yaralanmaları adı altında incelenebilecek olan herhangi bir incinme ve travma ile karşılaşma imkânımız bir hayli yüksektir. Ancak ister profesyonel sporcularda ister evde günlük işleriyle uğraşan bir insanda meydana gelebilen bu tarz durumlarda acil müdahale gereklidir. Çünkü acil müdahale hızlı ve doğru bir biçimde uygulanmaz ise mevcut sorun daha da büyüyebilir hatta geri dönülemez problemlere kapı aralanması bile mümkün olabilir. Bu tarz durumlardan mümkün mertebe kaçınabilmek için ilk yardım bilen birinin yardımı alınmalı veya herkesin elinden geldiği kadar temel ilkyardım öğrenmesi oldukça yararlı olmaktadır.

Spor Yaralanmaları Tedavisi

Spor yaralanmaları eklem ve kas sistemi üzerinde yani iskelet sistemi üzerinde gelişmesi ile bilinen yaralanma çeşitleridir. Ekstremiteler de denilen bu kemik ve kas sistemi kollar, bacaklar, ayaklar, kalça, göğüs yani kemik ve kas bulunan vücudun her uzvunda gelişebilecek yaralanmalar ve incinmeler söz konusu olabilir. Spor yaralanmalarını da kendi arasında spor dallarına ve yaralanma bölgelerine göre ayırabilmek mümkündür. Örneğin futbol yaralanmaları, basketbol yaralanmaları ve tenis yaralanmaları kendi arasında sınıflandırabilirler. Çünkü futbol yaralanmaları genel olarak ayak ve bacaklarda, basketbol yaralanmaları kol ve parmaklarda tenis yaralanmaları ise daha çok omuz bölgelerinde görülmektedir bu sayede birbirinden ayırmak ve sınıflandırmak mümkün olabilmektedir.

Spor Yaralanmaları Bölgeleri

Spor yaralanmaları bölgesel ve yaralanmanın çeşidine bağlı olarak birkaç temel ana başlıkta incelenebilir. Örneğin kas hasarları ( 1. 2. derece ), tendon yaralanmaları, menüsküs yaralanmaları,  çapraz bağ yaralanmaları, kemik kırılması veya çatlaması, ayak bileği burkulmaları olarak sınıflandırmak mümkündür.