Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

El Cerrahisi

El Cerrahisi

El cerrahisi, vücudumuzda omzumuzdan itibaren el parmak uçlarımıza kadar ulaşan yani üst ekstremiteler olarak adlandırılan bölümle ilgili olan cerrahi dalıdır. Bu bölgede oluşabilecek çeşitli lezyonlar veya doğmasal bozukluklar sonucu uygulanabilen el cerrahisi günümüzde oldukça gelişmiş bir şekilde sık başvurulan tedavi yöntemlerinden birisi olarak dikkat çekmektedir. Ellerimiz vücudumuzun en çok kullanılan ve günlük yaşam için en çok lazım olan bölgelerinden bir tanesidir. Bu nedenle elimizde gelişebilecek herhangi bir sorun hayatımızı derinden etkileyecek ve günlük işlerimizin aksamasına hatta durmasına yol açacaktır. Bunu önlemek amacıyla kullanılan el cerrahisi yöntemleri elimizdeki hasarı kalıcı olarak giderme konusuna odaklı bir şekilde yapılmaktadır. Kemikler, kaslar, eklemler, bağlar ve ekstremiteler konusuna dâhil bütün yapılarda oluşabilecek üst ekstremitelerdeki bozukluklar el cerrahisinin ilgi alanına girmektedir.

El Cerrahisi Tedavisi

Her operasyonda olduğu gibi el cerrahisi ve mikro cerrahi alanlarında da çeşitli riskler bulunmaktadır. Bu risklerden ötürü kesin şekilde gerekli görülmedikçe cerrahi tedaviden kaçınılmalı ve bu tedavi yöntemine başvurulmadan birkaç uzmandan görüş alınmalıdır. Çünkü bütün cerrahi yöntemlerinde olduğu gibi el cerrahisinde de oluşabilecek en ufak bir aksaklık kalıcı olarak el problemlerine yol açabilir hatta elin tekrar kullanılamaması bile söz konusu olabilir. Ancak kalıcı olmayan problemlerin yani yangı, yara iyileşmesinde bozukluk gibi daha küçük hasarların tedavisi mümkündür ama hiç kimse bu sorunların hangisi ile karşılaşabileceğini daha önce belirleyemez bu nedenle cerrahi riskleri iyi araştırılmalı ve operasyondan önce iyice düşünülüp mümkün olduğu kadar çok uzmanın görüşü alınmalıdır.

El Cerrahisi Süreci

El cerrahisi günümüzde oldukça gelişmiş ve tıptaki yenilikler ile oldukça kolaylaşan bir uygulama olarak göze çarpmaktadır. Bu uygulamadan sonra takip edilmesi gereken iyileşme adımları da bulunmaktadır. Fizik tedavi gerekliliği ise uzman tarafından belirlenmektedir ancak kısa sürede el eski haline gelmekte ve günlük işlere dönüş başlamaktadır.