Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Eklem Hastalıkları

Eklem Hastalıkları

Eklemlerde duyulan ağrılar ve zamanla gelişen çeşitli fonksiyon kayıpları çok çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabilir. Özellikle harekete bağlı gelişen ağrılar eklemlerde bir sorun olduğunu ve acil şekilde uzman kontrolünden geçmesi gerektiğini gösterir. Bunlara bağlı olarak eklemlerde oluşabilen rahatsızlıkların önlemi alınabilmekte ve çoğu hastalık başarı ile tedavi edilebilmektedir. Çoğumuzun aklına eklem hastalıkları deyince romatizma gelmektedir. Ancak sadece romatizma deyip geçmemek gerekir çünkü erken almadığımız önlemler gelecekte bizlere çok daha büyük sorunlar olarak dönebilir hatta artık tedavisi mümkün olmayan durumlara bile dönüşebilir. O yüzden her türlü eklem ağrısını ertelemeden bir uzmana kontrol ettirmekte büyük fayda vardır.

Eklem Hastalıkları Tedavileri

Eklem hastalıklarından bahsedince en çok karşılaşılan eklem bölgesi sorunları çene eklemlerinde meydana gelmektedir. Hayat boyu en çok kullanılan eklemlerin başında gelen çene eklemi uğradığı en ufak bir fonksiyon kaybı veya hastalık belirtisi ile hayatı şiddetli şekilde olumsuz etkileyebilir. Bu etki öyle boyutlara ulaşabilir ki yemek yememizden veya su içmemizden dolayı bile ağrı hissedebilir bu eylemlerimizi gerçekleştiremeyebiliriz. Bu nedenle çene eklemi sağlığı oldukça önem taşır ve burada oluşan hasarlara müdahale konusunda da tıp oldukça gelişmiştir. Temporomandibular eklem olarak adlandırılan çene ekleminde oluşabilecek rahatsızlıklardan başlıcaları; çene ağrısı ve hassasiyeti, ısırma veya çiğneme de oluşan ağrılar, ağız hareketleri yapılırken çeneden gelen çıtlama sesi, ağız hareketlerinde kısıtlanma, yüz bölgesinde ağrı, kulakta ağrı olarak belirtilmiştir.

Eklem Hastalıkları Sonuçları

Eklem hastalıklarının hayatı en olumsuz yönde etkileyen bölgelerinin başında gelen temporomandibular eklem tedavileri günümüzde oldukça yaygın ve kolay uygulanabilir şekilde gelişme göstermiştir. Bu tedavilerden başlıca olanları ağrı kesiciler, ploroterapi, kulak içi cihaz, cerrahi ve çene implantı cerrahisi olarak göze çarpmaktadır. Oluşan bozukluğa uygun tedavi şeklini yalnızca uzman doktor seçebilir ve tedavi ancak o yönetebilir.