Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Diz Protezi

Diz Protezi

Diz protezi, herhangi bir kaza, kimyasal etki ya da buna benzer deforme edici sebeplerden dolayı diz ekleminde gelişen aşınma ve bozulma olaylarından sonra geri dönülemeyecek durumlarda, metal veya polietilen maddeleri ile üretilen yapay uzuvlara denir. Üretilen bu yapay diz protezi, gerçeği ile yer değiştirmek sureti ile bölgedeki bozukluğu ve anormalliği düzeltmek amaçlanır. Diz eklemi çeşitli etkiler sonucu deforme olabilir. Bunlardan bazıları, genetik etkenler, septik artritler, çeşitli romatizma kökenli hastalıklar, bacaktaki kan dolaşımının bozulması ve pıhtılaşma sorununa bağlı gelişen durumlardır. Yaşlılık döneminde ise genellikle romatizma, kireçlenme ve yağlanma gibi sorunlar sık sık karşılaşılan diz problemlerinin başında gelmektedir.

Diz Protezi Çeşitleri

Diz protezi çeşitleri de bölgedeki sorunun büyüklüğü ve kökenine bağlı olarak ayrı ayrı tercih edilmektedir. Ancak protez tercihinden önce yapılabiliyorsa fizik tedavi ve suni eklem sıvısı uygulamaları öncelikli olarak tercih edilir. Böyle bir şans bulunmuyorsa eğer cerrahi müdahaleler yapılır. Diz protezi çeşitlerinden total protez uygulaması eklemlerin iç ve dış yüzeylerinin değişmesi demektir. Ancak hangi tip protezin hangi hastaya uygulanacağı kararını ancak ameliyatı gerçekleştirecek olan cerrahın belirlemesi ve tercihi ile uygulanabilir. Protez ameliyatlarının genelinde başlamadan önce yapılan birkaç prosedür bulunmaktadır. Öncelikle hastaların vücutlarında herhangi bir enfeksiyon taşıyıp taşımadıklarına bakılır. Kan ve idrar sonuçları kontrol edildikten sonra ameliyata alma işlemleri başlamaktadır.

Diz Protezi Ameliyatı

Diz protezi ameliyatları sonrasında da gelişebilecek komplikasyonlar ve uyulması gereken kurallar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları enfeksiyon, damar tıkanıklığı, ağrı ve protezin gevşeme olasılığı olarak göze çarpmaktadır. Uyulması gereken kuralların başında ise enfeksiyondan korunmak için alınacak tedbirler gelmektedir. Çünkü protez taşıyan hastaların hayat boyu taşıdıkları enfeksiyon riskleri bulunmaktadır bundan korunmak için diş çektirmek gibi küçük işlemler bile olsa tedbir almak oldukça önem arz eder.