Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Çocuk Sporcularda Apofizit ve Apofiz Yaralanmaları

Çocukların iskelet sistemi erişikinlerden farklı olup aşırı yüklenme veya aşırı kullanıma bağlı travmalara karşı daha hassastır. Bu farklardan önemli bir tanesi de bazı kemiklerde apofiz adı verilen kas ve tendonların yapıştığı büyüme kıkırdağı bölgeleridir. Kemiğin büyümesinde görevi olan bu bölge kıkırdak yapısında olup buna yapışan kas ve tendon aşırı yüklenme, gerilme nedeniyle zorlanabilir ve ağrıya neden olur. Bazen tek bir şiddetli travmayla  da apofiz yaralanması olmaktadır.

Başlıca apofizit ve apofiz yaralanma bölgeleri şunlardır.

İliak kanadın kenarı,karın kaslarının yapıştığı yer olup ani gövde hareketleri yapılan sporlarda ağrılı hale gelebilir.

İliak kenarın ön ucunda kısaca ASIS adını verdiğimiz, kalça ekleminin kıvrılmasını sağlayan kasların yapıştığı bölge uyluk kaslarının kasıldığı bir durumda dizin kıvrılması veya kalça ekleminin ekstansiyona gitmesiyle yaralanbilir.

Kalça arkasında Hamstring kaslarının yapıştığı iskial tüberkül bölgesi, kalaç fleksiyonu ve diz ekstansiyonu sırasında Hamstring kaslarının aşırı gerilmesiyle yaralanbilir.

Kalça ekleminin iç tarafında en güçlü kalça fleksörünün yapıştığı küçük trokanter adı verilen kemik çıkıntı zorlu kalça fleksiyonu sırasında yaralanabilir.

Yukarıda tarif edilenler dışında ayak ve dizdede yaygın olarak görülen ve çoğu submaksimal tekrarlayan yüklenmeye bağlı apofizitler vardır.

Osgood Schlatter hastalığı:Uyluk öntaraf kaslarının (kuadriseps kas grubu) dizden aşağıda,patellar tendon aracılığıyla  tibia önyüzüne yapıştığı yerde (tuberositas tibia) olan germe ve çekme kuvvetlerinin etkisiyle ortaya çıkan ağrı ve şişmeyle kendini gösteren bu durum 10-13 yaş arası erkek sporcularda daha sık karşımıza çıkar.

Osgood Schlatter Hastalığında dizin ön tarafında oluşan ağrılı şişlik.

 

Aynı yaş grubunda diz kapağının alt ucunda patellar tendon yapışma yerinde görülen ve Sinding-Larsen-Johansson hastalığı olarak bilinen durum daha nadir görülür ve kız sporcularda daha sıktır. Genellikle sıçramalı sporlar yapanlarda görülür.

Diz kapağının alt ucunda patellar tendon yapışma yerine oluşan apofizit

 

Severe hastalığı kalkanus arka tarafında bulunan ve aşil tendonunun yapıştığı apofize ait hastalık olup 8-10 yaş arası daha çok erkek çocuklarda ve sıklıkla çift taraflı görülmektedir.

Kalkaneus arka ucunda Severe hastalığına ait röntgen görünümü.

Iselin hastalığı ise ayakta 5.tarak kemiğinin arka ucunda mevcut olan apofizde görülen hastalık olup başlangıcını ayak bilek burkulması tetikliyebilir.

Beşinci metatars kemiğinin kaidesinde, peroneal tendon yapışma yerinde Iselin hastalığına ait röntgen görünümü.